Multimédia és oktatás
Az életmód, a világ változásai, a technika fejlődése az oktató-nevelő munka a tanulás folyamatának a megreformálását sürgeti. Az iskola küldetése nem változik, az ifjúságnak fel kell készülnie az élethosszig tartó tanulásra. Meg kell tanulnia tanulni, ismereteket gyűjteni, azokat felhasználni.
A tankönyv továbbra is nélkülözhetetlen segédeszköz marad! A tanár mint facilitátor jelenik meg-nem mint információ- és magyarázatforrás, hanem szervezője és irányítója a tanórának.
A számítógép használata és felhasználása mindennapi életünk feltételévé vált. Felhasználása az oktatásban csodálatos lehetőségeket nyújt az irodalomórákon, segít a házi feladat elkészítésében, az érettségi vizsgákra való felkészülésben, információval szolgál a pályaválasztást és a felvételi vizsga eredményeit illetően stb.
Számtalan irodalommal (nyelvtannal is) foglalkozó CD-ROM van forgalomban. Ezek a kutatásban, az ismeretek elmélyítésében hatékony eszközök. A didgitális technika egyesíti az írást és a hangot, multimédiás formában segíti a kommunikációt.
Hallagathatunk CD-n megzenésített verseket is. Nem lesz terhes a verstanulás, hisz a dallam a hallagtó fülében cseng majd.
“ Dinnyés József daltulajdonos szavaival élve: “ Viszem a dalokat, balladákat, zsoltárokat. Előbb a lelkekben és a szívekben fogalmazzuk meg kívánságainkat. Önmagunkat kell felmutatnunk az idő szenthároságának jegyében. Múlt – Jelen – Jövő – ezért élek és dolgozom. Gondolkodom költőként a zenészek között, és írok zenét a költők között.“
Az Internet olyan, mint egy nagy könyvtár. Amelyik diák figyelmét lekötötte az Interneten egy irodalmi mű, az hamarább vesz majd kezébe nyomtatott könyvet. Rá for jönni, hogy ha egy adatra, idézetre lesz szüksége, akkor azt a világhálón keresse; de ha elmélyülten szeretne olvasni, akkor könyvet vegyen a kezébe.
A szakemberek véleménye szerint a számítógép és az Internet nem valami helyett van, hanem valamiért! Egyik sem cél, hanem eszköz: a korszerű tanításé.
Pl.: Interaktív irodalomóra
Interaktív oktatás rejtelmei egy rendhagyó irodalomórán = az eBeam-technológia alkalmazása az oktatásban.
Az oktatás számítógép segítségével történik, a képernyőn látható ábrák, rajzok és dokumentumok megjelenítődnek a táblán.
Az ökotáblára a tanár egy speciális íróeszközzel feladatokat írhat fel, s a szöveg megjelenik a képernyőn. Mindez pedig elmenthető, módosítható, kinyomtatható.
Az Internet bevonásával a tananyagok letölthetőek, megjeleníthetőek a táblán és a diákok közvetlenül a világhálóról szerezhetik a tudást.
Ezzel számos lehetőség nyílik meg, hiszen egy másik iskolával közösen egy párhuzamos tanórát lehet tartani, az egymással való konverzációt alkalmazni, meghallgatni, vagy a multimédia segítségével megtekinteni egy távoli városban folyó előadást. A hiányzók pedig a világháló segítségével részesei lehetnek az órának. Nem kell sem tankönyv, sem jegyzetfüzet. Minden egy kattintással megoldható. Ezáltal tehermentesítik a tanulókat. Eme új technikai vívmány az egyszerűbb és hatékonyabb oktatást hivatott szolgálni.