Mondd el világosan, mi bajod, hogyan érzel, de ne döngöld az agyagba kapásból azt, akivel problémád van - kevésbé tudományosan ezt jelenti az én-üzenet küldése, ami sokat lendíthet emberi kapcsolatainkon.

Az én-üzenet a saját érzelmeinket vagy vágyainkat tartalmazza anélkül, hogy közben másokról ítélkeznénk, vagy hibáztatnánk, leszólnánk, fenyegetnénk őket. Úgy számolunk be egy számunkra fontos személynek a jelenlegi lelkiállapotunkról, érzéseinkről, hogy ezért teljes mértékben vállaljuk a felelősséget. Tényszerűen szólunk arról, hogy mi van velünk, de nem minősítjük a magatartását, nem fenyegetőzünk, nem moralizálunk. Ezeket az én-üzeneteket úgy is hívhatjuk, hogy felelősség-üzenetek, hiszen az üzenetet küldő felnőtt vállalja a felelősséget saját belső állapotáért, és vállalja a felelősséget.
Mi ennek a haszna, és mik a megvalósítás nehézségei? A bennünk felbukkanó érzelmek elfojtása vagy tagadása komoly bajok forrása lehet:
1. Egyre ingerlékenyebbek leszünk, gyakrabban veszekszünk.
2. Nagyon megnehezíti az emberi kapcsolatainkat, hiszen állandóan beleütközünk a saját elmondhatatlan, elfojtott érzelmeinkbe.
3. Az elfojtás miatt egyre több lesz a kommunikációnkban a vakfolt, a tabutéma, hiszen amit magunknak megtiltunk, arról egyéb összefüggésben sem szívesen hallunk.
4. Ha mások azt kérik, legyünk őszinték hozzájuk, kényelmetlenül érezzük magunkat, hiszen saját magunkhoz sem vagyunk azok.
Nézzünk néhány további példát:
1. Persze, te mindenhez értesz! - helyett: Sokkal jobban tudnálak szeretni, ha egy picit szerényebb lennél!
2. Mi lenne, ha nem flörtölnél más nőkkel minden egyes bulin? - helyett: Amikor másokkal flörtölsz, az engem teljesen elbizonytalanít.
3. Te aztán sose leszel képes leválni az anyádról! - helyett: Nagyon zavar, hogy évek óta csak beszélsz arról, hogy függetlenedsz az anyádtól.
4. Kibírhatatlan élősködő alak vagy! - helyett: Megalázó érzés, hogy más sem érdekel, mint az, hogy miként költhetnél még többet az én pénzemből.
5. Most legjobb, ha kialszod magad, utána majd esetleg beszélünk... - helyett: Szeretném, ha tudnék segíteni neked.
6. Fel a fejjel, minden rendben lesz! - helyett: Nagyon sajnálom, ami veled történt.
7. Pofa be! - helyett: Felháborít, hogy ilyen durván beszélsz velem!
8. - "Jaj! Ez rettenetesen fáj! Utálom, ha megharapnak!" (én-üzenet)
- "Rossz kislány vagy! Nem szabad senkit megharapni!" (te-üzenet)



Az "én-üzenet" rendszerint 3 elemből épül föl:
    1/ a beszélő saját érzelmeinek a megfogalmazása az eset kapcsán, minősítés és vádaskodás nélkül
    2/ a szóvá tett történés,viselkedés megfogalmazása ; tárgyszerűség
    3/ indoklás, belátható következmény, közvetlen hatás
     
      Pl.: Aggódom, amikor későn érsz haza, mert azt hiszem, valami bajod történt !
 
  Mindig EGYES SZÁM ELSŐ SZEMÉLYBEN fogalmazódik meg !!!!!








Utolsó módosítás: 2010. december 7., kedd, 03:53